Serwis i renowacja nagrobków

Okolenie kamienne wokół nagrobka

Warunki atmosferyczne jak deszcz, powodują, że poruszanie się i dbanie o czystość wokół nagrobka może stać się uporczywe, przez istniejące błoto, śnieg czy lód. 

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad okoleniami. Okolenia kamienne to dodatkowe płyty z kamienia, które nie zostały zeszlifowane na lśniący poler i używane są do wykonania dodatkowej posadzki wokół nagrobka. Są one matowe, często płomieniowane, a w przypadku naszego zakładu wykonujemy okolenia jednolite lub okolenia nacięte na wzór kostki.

Renowacja powierzchni kamiennych

Z czasem poler, czyli wykończenie płyty kamiennej w taki sposób, aby była gładka i lśniąca, może w wyniku czynników zewnętrznych zacząć matowieć. Jeśli wówczas jest to nieestetyczne i opiekun nagrobka zechce odświeżyć jego wygląd, można zwrócić się do nas w zakresie renowacji powierzchni kamiennych pomników. 

Zmatowiałe elementy, lub cały nagrobek, jeśli jest taka potrzeba, demontujemy i zabieramy do naszego warsztatu, gdzie następnie powierzchnia elementów zostaje poddana renowacji i odświeżeniu przez ponowne wykonanie polerowania.

Renowacja tablic i nekrologów

Tak jak wszystko inne, nekrolog na tablicy nagrobka może okazać się nieodporny na wszelkie czynniki zewnętrzne. Piaskowany i kuty napis, który później zostaje malowany, może zacząć tracić swoją barwę. Ten, który został poddany złoceniu, może zacząć posiadać ubytki i wytarcia. 

W takiej sytuacji nasz zakład wykonuje, na prośbę osoby zainteresowanej, renowację nekrologu na tablicy kamiennej. Daną tablicę demontujemy oraz zabieramy do naszego warsztatu, gdzie następnie usuwamy starą, nietrwałą już warstwę wykończenia wypisu i wykonujemy nową.

Pęknięcia oraz zmiany w kamieniu

W przypadku, gdy któryś z elementów okazuje się uszkodzony lub zaczną pojawiać się na nim jakiekolwiek zmiany, można zwrócić się do nas z prośbą o pomoc. Pęknięte elementy staramy się odratować w możliwy sposób lub (jeśli nie da się ich w jakikolwiek sposób użyć ponownie) wymieniamy na nowe. 

Pojawiające się plamy, wykwity lub inne zmiany na powierzchni kamienia staramy się usunąć, znajdując jego wewnętrzną przyczynę. Jeśli jednak nie da się naprawić danej wady kamiennej, element wymieniamy na nowy.

Podniesienie nagrobka

Podniesienie nagrobka jest trudnym zadaniem, dlatego warto aby zajęli się tym nasi doświadczeni kamieniarze. Pracę tą wykonujemy z pełnym szacunkiem i odpowiedzialnością. Czasami, aby przywrócić poziom pomnikowi, wystarczy poprawienie płyt, a czasami niezbędny jest jego demontaż oraz ułożenie nowej warstwy gruntu i ponowne złożenie nagrobka.

Demontaż (rozbiórka) nagrobka

Nasz zakład, oprócz tworzenia i stawiania nagrobków kamiennych, zajmuje się również ich demontażem. Z całą dokładnością staramy się, aby nagrobek nie został w żaden sposób uszkodzony, ponieważ materiały łączące elementy są niezwykle trwałe i mocne. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ nasi kamieniarze mają niezwykłe doświadczenie w każdej pracy związanej z kamieniem.