Poradnik

Jak powstaje nagrobek?

Aby wykonać nagrobek należy pozyskać materiał granitowy. Bloki skalne wydobywa się w kamieniołomach na całym świecie. Pozyskuje się je najczęściej z Indii, Chin, Polski oraz Skandynawii. Po wydobyciu blok trafia na trak linowy, gdzie następuje jego cięcie na wybraną grubość płyt. Do wyrobu nagrobków najczęściej używa się 5 cm płyt. Czasami grubszych i cieńszych – zależy to od projektu.  Powierzchnia takiej płyty, nazywanej też slabem, zostaje poddana polerowaniu przy użyciu automatów polerskich. Tak przygotowana płyta trafia najczęściej do zakładów kamieniarskich, gdzie chętni klienci mogą zobaczyć strukturę i kolor granitu.

W dalszym etapie następuje formatowanie płyty pod konkretny projekt nagrobka, cięcie i polerowanie boków, zwanych też czułkami. Boki poleruje się przy pomocy boczkarki, polerki kolanowej, czy polerki ręcznej. Boczki płyt mogą być płaskie z małą fazą na rancie, z szerszą fazą, jak również w formie ćwierćwałka, w zależności od formy nagrobka. Tablicę napisową często frezuje się, by nadać jej pożądany kształt. Następnie poleruje drugą stronę, boki oraz nanosi litery nagrobne, grafiki. Nieodzownym elementem nagrobka jest wazon czy lampion, które są wykonane z granitu lub metalu. Nagrobek przygotowany do montażu ustawia się na cmentarzu na podkładach i ramie betonowej w przypadku grobów ziemnych lub na murowanych grobowcach.

Dlaczego warto wybrać granit na nagrobek?

Granit jest materiałem o zbitej konstrukcji, mało nasiąkliwej. Zwłaszcza ciemne kamienie, których struktura jest bardzo zwarta. Jest skałą odporną na różne warunki, zarówno mróz jak i wysokie temperatury. Biorąc pod uwagę klimat w Polsce nie zaleca się wykonywania nagrobków np. z marmuru, gdyż wyrób taki będzie nietrwały i szybko zmieni swoją strukturę oraz kolor. Do produkcji nagrobków sprowadza się granity z całego świata. To ze względu na różną kolorystykę i fakturę kamieni. Dzisiejsze kamieniarstwo nagrobkowe oferuje mnogość kolorów oraz struktur kamienia. W naszym zakładzie można obejrzeć płyty granitowe, ich kolor i strukturę, zanim trafią do na produkcję. Zapraszamy.

Po jakim czasie od pogrzebu można ustawić nagrobek?

Utrata bliskiej osoby to czas żałoby, smutku i ogromnej tęsknoty za zmarłym. Decyzja o wzniesieniu pomnika dojrzewa w nas w czasie i nie powinniśmy podejmować jej w sposób nieprzygotowany. Ludowa tradycja mówi, że powinno minąć od 3 do 6 miesięcy na ułożenie się ziemi po pochówku osoby zmarłej. Jest w tym sporo racji. Aczkolwiek należy wiedzieć, że przed przystąpieniem do montażu nagrobka na grobie ziemnym należy ową ziemię ubić i zagęścić.  Następnie umieszcza się poprzeczne (czasem wzdłużne i poprzeczne) zbrojone legary betonowe, których końce wystają poza obrys montowanego nagrobka oraz wykopane przy pogrzebie miejsce spoczynku. Wszystko po to, by  zaparły się one o twardą, nieodkopaną wcześniej ziemię i utrzymały ciężar nagrobka. Następnie, jeszcze przed układaniem elementów z granitu montuje się betonową ramę, zwaną czasem „oknem” o podobnych wymiarach co podstawa nagrobka. Element ten wzmacnia całą konstrukcję. Powoduje również, że wystające poza obrys nagrobka legary są niewidoczne i przysypane kilkucentymetrową warstwą ziemi.

Fundament pomnika powinien również być ustawiony z lekkim spadem, tak by z ułatwić spływanie wody na nagrobka. W związku z powyższym z technicznego punktu widzenia uważamy, że jest możliwość szybszego montażu takiego nagrobka od momentu pogrzebu niż mówi tradycja. Jedyną przeszkodą we wznoszeniu nagrobków na cmentarzu jest mroźna zima. Jeżeli ziemia jest zamarznięta, pokryta śniegiem i lodem, należy wstrzymać się z montażem aż do poprawy warunków atmosferycznych. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, a zimy w Polsce na przestrzeni ostatnich lat stały się raczej umiarkowanie łagodne.

Zdecydowanie prostszą, mniej dyskusyjną sprawą jest montaż grobowców, tj. nagrobków z wybetonowanym miejscem pochówku, tzw. piwnicą. Jeśli aura pogodowa jest łaskawa montaż grobowca jest możliwy w krótkim czasie od chwili pogrzebu.

Decydując się na wybór nagrobka pamiętajmy jednak, że jeśli zależy nam na konkretnym terminie montażu – do dnia jubileuszu zmarłego, Wszystkich Świętych – warto wybrać się do zakładu wcześniej. Renomowane zakłady kamieniarskie zwykle mają obłożenie i zaplanowany terminarz produkcji i montażu naprzód.

Litery nagrobne – rodzaje

W obecnych czasach, dzięki technice oraz dostępności materiałów mamy do wyboru wiele rodzajów czcionek oraz technik wykonania nekrologu. Odpowiedni dobór czcionki, koloru liter decyduje często o finalnym wyglądzie pomnika. Do wyboru mamy litery piaskowane, kute lub metalowe.

Rodzaje liter umieszczanych na nagrobkach

Litery piaskowane są najczęściej wybieraną formą wykonania napisu na tablicy nagrobkowej. Polega na delikatnym, kilkumilimetrowym wyżłobieniu w kamieniu liter za pomocą piaskarki ciśnieniowej. Na początku wykonywany jest projekt. Na tym etapie możemy planujemy rozmieszczenie liter oraz wybór czcionki. Następnie drukujemy go na specjalnej folii za pomocą plotera, który wycina w folii litery i znaki. Tak przygotowaną folię nanosi się na granitową płytę, usuwa folię w miejscu wyciętych liter i można przystąpić do piaskowania. Tak przygotowane litery najczęściej maluje się farbą w kolorze złotym, srebrnym, czarnym lub białym. Litery można również pozostawić bez malowania lub nanieść na nie płatki prawdziwego złota.

Litery kute to forma odręczna, polegająca na wykuciu wklęsłego kształtu litery odpowiednimi dłutami. Nie jest to prosta operacja, ponieważ poza trudnością wyrzeźbienia kamienia, litery mają precyzyjne standardy i wymiary wgłębień i wykończeń.

Litery okute – kasetony to forma wykucia tła wokół litery. Sama litera ma charakter wypukły i z reguły występuje w połysku. Ręczne kucie liter jest pracą o wysokiej wartości. Są one estetyczne, luksusowe i ponadczasowe.

Litery metalowe to litery przymocowane do kamienia. Wykonane są z brązu lub obecnie ze stali nierdzewnej. W naszej ofercie mamy litery w szerokiej gamie czcionek i rozmiarów. Mocowane są do nagrobka za pomocą kotew umieszczonych w wywierconych wcześniej otworach lub przyklejane bezpośrednio do granitu. Litery te sprawiają, że nagrobek jest elegancki i niepowtarzalny.

Ważnym aspektem, który należy rozważyć przy wybieraniu rodzaju liter i ich wykończeniu jest kolor granitu oraz całkowity obraz nagrobka. Do ciemnego rodzaju kamienia najlepiej nada się kontrastujący jasny lub złoty napis. Czcionka również powinna być przemyślana. Warto, aby była ona czytelna i pasowała do charakteru całokształtu pomnika.

Z pewnością mogą Państwo liczyć na naszą pomoc przy wyborze. Zapraszamy do kontaktu.

Grób ziemny a murowany – różnice

Chcąc pochować zmarłą, bliską nam osobę, dbamy o jej pamięć. Poprzez zadbanie o każdy szczegół pochówku pragniemy również okazać Jej szacunek. Często załatwiając sprawy związane bezpośrednio z pochówkiem na cmentarzu, mogą Państwo usłyszeć pytanie o rodzaj grobu, w którym spocznie osoba zmarła.

Czym jest grób ziemny?

Grób ziemny jest najpopularniejszą formą grobu w Polsce. To w nim umieszczana jest trumna lub urna, którą zasypuje się wcześniej wykopaną ziemią. Zazwyczaj, po przysypaniu mogiły stawia się krzyż z tabliczką oraz składa wieńce i wiązanki pozostałe po uroczystości pogrzebowej. Po jakimś czasie w tym miejscu stawiany jest przez firmę kamieniarską nagrobek. Opłata za grób regulowana jest na okres 20 lat.

Jak wygląda grób murowany?

Grób murowany natomiast to mogiła, wykopana wcześniej podobnie jak grób ziemny. Jednak po usunięciu ziemi, ściany oraz spód grobu wzmacniane są betonowymi bloczkami i zaprawą. Po złożeniu trumny lub urny do grobu, mogiła zostaje przykryta płytą żelbetową, nazywaną sklepieniem.

Chęć wykonania grobu murowanego, nazywanej również piwnicą należy zlecić zakładowi pogrzebowemu lub firmie kamieniarskiej. Na wielu cmentarzach są również przygotowane aleje na grobowce. Grób murowany jest odpowiednią decyzją, jeśli planujemy pochówki rodzinne. Grobowcowe są również większe, bardziej masywne niż tradycyjne nagrobki ziemne, ze względu na rozmiary piwnic. Mają z reguły wymiar 120 cm x 250 cm.

Rozmiary nagrobków – jak nie popełnić błędu

Decydując się na wybór nagrobka musimy przeanalizować dwie najważniejsze kwestie – rodzaj grobu oraz przepisy administracji cmentarza. Wybór grobowca, czyli murowanej mogiły obliguje nas do wzniesienia dużego rozmiarami nagrobka ok. 120 cm x 250 cm, tak by przykryć wierzchnią powierzchnię murowanego grobu. Wybierając nagrobek ziemny należy dowiedzieć się w administracji cmentarza jakie rozmiary nagrobków pojedynczych i podwójnych obowiązują na danym cmentarzu. W wielu regionach Polski nagrobki różnią się swoimi rozmiarami. Najpopularniejsze rozmiary nagrobków pojedynczych to: 190 cm x 90 cm, 180 cm x 80 cm, 100 cm x 200 cm, 110 x 210 cm. Dla podwójnych to 160 cm x 180 cm, 160 cm x 190 cm. By uniknąć rozczarowań, nerwów i niepotrzebnie wydanych pieniędzy zalecamy Państwu rozeznać w obowiązujących przepisach danej nekropolii.