Jaki kamień wybrać na pomnik?

Osoby, które stoją przed koniecznością pochowania zmarłego członka rodziny, muszą podjąć ważną decyzję dotyczącą wyboru pomnika. Zadanie nie jest łatwe, nagrobki wykonuje się bowiem z różnych rodzajów kamienia, a każdy z nich ma swoje określone wady i zalety. Konieczne jest zatem dogłębne przemyślenie sprawy, mając na uwadze fakt, iż pomnik ma przetrwać długie lata, być stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości, a przy tym atrakcyjny wizualnie. Jakie są dostępne kamienie na nagrobki i czym wyróżniają się poszczególne z nich?

Czym myć pomnik granitowy?

Granit jest skałą ozdobną, jedną z najczęściej wykorzystywanych w branży kamieniarskiej. Z tego surowca wykonuje się m.in. nagrobki. Oprócz walorów estetycznych, na uwagę zasługuje bardzo duża wytrzymałość oraz odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Kamień jest dostępny w różnych odcieniach oraz strukturach, co również wpływa na jego popularność. Pomimo wszystkich zalet oraz trwałości, aby nagrobek na długi czas zachował swój pierwotny wygląd, konieczne jest jego regularne czyszczenie. Czym myć pomnik z kamienia, aby nie uszkodzić powierzchni?

Jak powstaje nagrobek?

Aby wykonać nagrobek należy pozyskać materiał granitowy. Bloki skalne wydobywa się w kamieniołomach na całym świecie. Pozyskuje się je najczęściej z Indii, Chin, Polski oraz Skandynawii. Po wydobyciu blok trafia na trak linowy, gdzie następuje jego cięcie na wybraną grubość płyt. Do wyrobu nagrobków najczęściej używa się 5 cm płyt. Czasami grubszych i cieńszych – zależy to od projektu.  Powierzchnia takiej płyty, nazywanej też slabem, zostaje poddana polerowaniu przy użyciu automatów polerskich. Tak przygotowana płyta trafia najczęściej do zakładów kamieniarskich, gdzie chętni klienci mogą zobaczyć strukturę i kolor granitu.

Dlaczego warto wybrać granit na nagrobek?

Granit jest materiałem o zbitej konstrukcji, mało nasiąkliwej. Zwłaszcza ciemne kamienie, których struktura jest bardzo zwarta. Jest skałą odporną na różne warunki, zarówno mróz jak i wysokie temperatury. Biorąc pod uwagę klimat w Polsce nie zaleca się wykonywania nagrobków np. z marmuru, gdyż wyrób taki będzie nietrwały i szybko zmieni swoją strukturę oraz kolor. Do produkcji nagrobków sprowadza się granity z całego świata. To ze względu na różną kolorystykę i fakturę kamieni. Dzisiejsze kamieniarstwo nagrobkowe oferuje mnogość kolorów oraz struktur kamienia. W naszym zakładzie można obejrzeć płyty granitowe, ich kolor i strukturę, zanim trafią do na produkcję. Zapraszamy.

Po jakim czasie od pogrzebu można ustawić nagrobek?

Utrata bliskiej osoby to czas żałoby, smutku i ogromnej tęsknoty za zmarłym. Decyzja o wzniesieniu pomnika dojrzewa w nas w czasie i nie powinniśmy podejmować jej w sposób nieprzygotowany. Ludowa tradycja mówi, że powinno minąć od 3 do 6 miesięcy na ułożenie się ziemi po pochówku osoby zmarłej. Jest w tym sporo racji. Aczkolwiek należy wiedzieć, że przed przystąpieniem do montażu nagrobka na grobie ziemnym należy ową ziemię ubić i zagęścić.

Litery na pomnik – rodzaje

W obecnych czasach, dzięki technice oraz dostępności materiałów mamy do wyboru wiele rodzajów czcionek oraz technik wykonania nekrologu. Odpowiedni dobór czcionki, koloru liter decyduje często o finalnym wyglądzie pomnika. Do wyboru mamy litery piaskowane, kute lub metalowe.

Grób ziemny a murowany – różnice

Chcąc pochować zmarłą, bliską nam osobę, dbamy o jej pamięć. Poprzez zadbanie o każdy szczegół pochówku pragniemy również okazać Jej szacunek. Często załatwiając sprawy związane bezpośrednio z pochówkiem na cmentarzu, mogą Państwo usłyszeć pytanie o rodzaj grobu, w którym spocznie osoba zmarła.

Rozmiary nagrobków – jak nie popełnić błędu

Decydując się na wybór nagrobka musimy przeanalizować dwie najważniejsze kwestie – rodzaj grobu oraz przepisy administracji cmentarza. Wybór grobowca, czyli murowanej mogiły obliguje nas do wzniesienia dużego rozmiarami nagrobka ok. 120 cm x 250 cm, tak by przykryć wierzchnią powierzchnię murowanego grobu. Wybierając nagrobek ziemny należy dowiedzieć się w administracji cmentarza jakie rozmiary nagrobków pojedynczych i podwójnych obowiązują na danym cmentarzu.