Poradnik

Jak powstaje nagrobek?

Aby wykonać nagrobek należy pozyskać materiał granitowy. Bloki skalne wydobywa się w kamieniołomach na całym świecie. Pozyskuje się je najczęściej z Indii, Chin, Polski oraz Skandynawii. Po wydobyciu blok trafia na trak linowy, gdzie następuje jego cięcie na wybraną grubość płyt. Do wyrobu nagrobków najczęściej używa się 5 cm płyt. Czasami grubszych i cieńszych – zależy to od projektu.  Powierzchnia takiej płyty, nazywanej też slabem, zostaje poddana polerowaniu przy użyciu automatów polerskich. Tak przygotowana płyta trafia najczęściej do zakładów kamieniarskich, gdzie chętni klienci mogą zobaczyć strukturę i kolor granitu.

Dlaczego granit?

Granit jest materiałem o zbitej konstrukcji, mało nasiąkliwej. Zwłaszcza ciemne kamienie, których struktura jest bardzo zwarta. Jest skałą odporną na różne warunki, zarówno mróz jak i wysokie temperatury. Biorąc pod uwagę klimat w Polsce nie zaleca się wykonywania nagrobków np. z marmuru, gdyż wyrób taki będzie nietrwały i szybko zmieni swoją strukturę oraz kolor. Do produkcji nagrobków sprowadza się granity z całego świata. To ze względu na różną kolorystykę i fakturę kamieni. Dzisiejsze kamieniarstwo nagrobkowe oferuje mnogość kolorów oraz struktur kamienia. W naszym zakładzie można obejrzeć płyty granitowe, ich kolor i strukturę, zanim trafią do na produkcję. Zapraszamy.

Po jakim czasie od pogrzebu można ustawić nagrobek ?

Utrata bliskiej osoby to czas żałoby, smutku i ogromnej tęsknoty za zmarłym. Decyzja o wzniesieniu pomnika dojrzewa w nas w czasie i nie powinniśmy podejmować jej w sposób nieprzygotowany. Ludowa tradycja mówi, że powinno minąć od 3 do 6 miesięcy na ułożenie się ziemi po pochówku osoby zmarłej. Jest w tym sporo racji. Aczkolwiek należy wiedzieć, że przed przystąpieniem do montażu nagrobka na grobie ziemnym należy ową ziemię ubić i zagęścić.  Następnie umieszcza się poprzeczne (czasem wzdłużne i poprzeczne) zbrojone legary betonowe, których końce wystają poza obrys montowanego nagrobka oraz wykopane przy pogrzebie miejsce spoczynku. Wszystko po to, by  zaparły się one o twardą, nieodkopaną wcześniej ziemię i utrzymały ciężar nagrobka. Następnie, jeszcze przed układaniem elementów z granitu montuje się betonową ramę, zwaną czasem „oknem” o podobnych wymiarach co podstawa nagrobka. Element ten wzmacnia całą konstrukcję. Powoduje również, że wystające poza obrys nagrobka legary są niewidoczne i przysypane kilkucentymetrową warstwą ziemi.

Litery nagrobne – rodzaje

W obecnych czasach, dzięki technice oraz dostępności materiałów mamy do wyboru wiele rodzajów czcionek oraz technik wykonania nekrologu. Odpowiedni dobór czcionki, koloru liter decyduje często o finalnym wyglądzie pomnika. Do wyboru mamy litery piaskowane, kute lub metalowe.

Grób ziemny a murowany

Chcąc pochować zmarłą, bliską nam osobę, dbamy o jej pamięć. Poprzez zadbanie o każdy szczegół pochówku pragniemy również okazać Jej szacunek. Często załatwiając sprawy związane bezpośrednio z pochówkiem na cmentarzu, mogą Państwo usłyszeć pytanie o rodzaj grobu, w którym spocznie osoba zmarła.

Grób ziemny jest najpopularniejszą formą grobu w Polsce. To w nim umieszczana jest trumna lub urna, którą zasypuje się wcześniej wykopaną ziemią. Zazwyczaj, po przysypaniu mogiły stawia się krzyż z tabliczką oraz składa wieńce i wiązanki pozostałe po uroczystości pogrzebowej. Po jakimś czasie w tym miejscu stawiany jest przez firmę kamieniarską nagrobek.

Grób murowany natomiast to mogiła, wykopana wcześniej podobnie jak grób ziemny. Jednak po usunięciu ziemi, ściany oraz spód grobu wzmacniane są betonowymi bloczkami i zaprawą. Po złożeniu trumny lub urny do grobu, mogiła zostaje przykryta płytą żelbetową, nazywaną sklepieniem.

Chęć wykonania grobu murowanego, nazywanej również piwnicą należy zlecić zakładowi pogrzebowemu lub firmie kamieniarskiej. Na wielu cmentarzach są również przygotowane aleje na grobowce. Grób murowany jest odpowiednią decyzją, jeśli planujemy pochówki rodzinne. Grobowcowe są również większe, bardziej masywne niż tradycyjne nagrobki ziemne, ze względu na rozmiary piwnic. Mają z reguły wymiar 120 cm x 250 cm.

Rozmiary nagrobków – jak nie popełnić błędu

Decydując się na wybór nagrobka musimy przeanalizować dwie najważniejsze kwestie – rodzaj grobu oraz przepisy administracji cmentarza. Wybór grobowca, czyli murowanej mogiły obliguje nas do wzniesienia dużego rozmiarami nagrobka ok. 120 cm x 250 cm, tak by przykryć wierzchnią powierzchnię murowanego grobu. Wybierając nagrobek ziemny należy dowiedzieć się w administracji cmentarza jakie rozmiary nagrobków pojedynczych i podwójnych obowiązują na danym cmentarzu. W wielu regionach Polski nagrobki różnią się swoimi rozmiarami. Najpopularniejsze rozmiary nagrobków pojedynczych to: 190 cm x 90 cm, 180 cm x 80 cm, 100 cm x 200 cm, 110 x 210 cm. Dla podwójnych to 160 cm x 180 cm, 160 cm x 190 cm. By uniknąć rozczarowań, nerwów i niepotrzebnie wydanych pieniędzy zalecamy Państwu rozeznać w obowiązujących przepisach danej nekropolii.