Po jakim czasie od pogrzebu można ustawić nagrobek?

Utrata bliskiej osoby to czas żałoby, smutku i ogromnej tęsknoty za zmarłym. Decyzja o wzniesieniu pomnika dojrzewa w nas w czasie i nie powinniśmy podejmować jej w sposób nieprzygotowany. Ludowa tradycja mówi, że powinno minąć od 3 do 6 miesięcy na ułożenie się ziemi po pochówku osoby zmarłej. Jest w tym sporo racji. Aczkolwiek należy wiedzieć, że przed przystąpieniem do montażu nagrobka na grobie ziemnym należy ową ziemię ubić i zagęścić.

Następnie umieszcza się poprzeczne (czasem wzdłużne i poprzeczne) zbrojone legary betonowe, których końce wystają poza obrys montowanego nagrobka oraz wykopane przy pogrzebie miejsce spoczynku. Wszystko po to, by  zaparły się one o twardą, nieodkopaną wcześniej ziemię i utrzymały ciężar nagrobka. Kolejnym etapem, jeszcze przed układaniem elementów z granitu montuje się betonową ramę, zwaną czasem „oknem” o podobnych wymiarach co podstawa nagrobka. Element ten wzmacnia całą konstrukcję. Powoduje również, że wystające poza obrys nagrobka legary są niewidoczne i przysypane kilkucentymetrową warstwą ziemi.

Fundament pomnika powinien również być ustawiony z lekkim spadem, tak by z ułatwić spływanie wody na nagrobka. W związku z powyższym z technicznego punktu widzenia uważamy, że jest możliwość szybszego montażu takiego nagrobka od momentu pogrzebu niż mówi tradycja. Jedyną przeszkodą we wznoszeniu nagrobków na cmentarzu jest mroźna zima. Jeżeli ziemia jest zamarznięta, pokryta śniegiem i lodem, należy wstrzymać się z montażem aż do poprawy warunków atmosferycznych. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej, a zimy w Polsce na przestrzeni ostatnich lat stały się raczej umiarkowanie łagodne.

Zdecydowanie prostszą, mniej dyskusyjną sprawą jest montaż grobowców, tj. nagrobków z wybetonowanym miejscem pochówku, tzw. piwnicą. Jeśli aura pogodowa jest łaskawa montaż grobowca jest możliwy w krótkim czasie od chwili pogrzebu.

Decydując się na wybór nagrobka pamiętajmy jednak, że jeśli zależy nam na konkretnym terminie montażu – do dnia jubileuszu zmarłego, Wszystkich Świętych – warto wybrać się do zakładu wcześniej. Renomowane zakłady kamieniarskie zwykle mają obłożenie i zaplanowany terminarz produkcji i montażu naprzód.