Litery nagrobne – rodzaje

W obecnych czasach, dzięki technice oraz dostępności materiałów mamy do wyboru wiele rodzajów czcionek oraz technik wykonania nekrologu. Odpowiedni dobór czcionki, koloru liter decyduje często o finalnym wyglądzie pomnika. Do wyboru mamy litery piaskowane, kute lub metalowe.

Litery piaskowane są najczęściej wybieraną formą wykonania napisu na tablicy nagrobkowej. Polega na delikatnym, kilkumilimetrowym wyżłobieniu w kamieniu liter za pomocą piaskarki ciśnieniowej. Na początku wykonywany jest projekt. Na tym etapie możemy planujemy rozmieszczenie liter oraz wybór czcionki. Następnie drukujemy go na specjalnej folii za pomocą plotera, który wycina w folii litery i znaki. Tak przygotowaną folię nanosi się na granitową płytę, usuwa folię w miejscu wyciętych liter i można przystąpić do piaskowania. Tak przygotowane litery najczęściej maluje się farbą w kolorze złotym, srebrnym, czarnym lub białym. Litery można również pozostawić bez malowania lub nanieść na nie płatki prawdziwego złota.

Litery kute to ręczna forma, która polega na wykuciu za pomocą odpowiednich dłut wklęsłego kształtu litery. Nie jest to prosty zabieg, ponieważ oprócz trudności rzeźbienia w kamieniu, liternictwo posiada dokładne normy i wymiary zagłębień oraz wykończeń.

Litery okute – kasetony to forma wykucia tła wokół litery. Sama litera ma charakter wypukły i z reguły występuje w połysku. Kucie liter to praca o wysokiej wartości. Są one eleganckie, ekskluzywne i ponadczasowe.

Litery metalowe to forma liter nanoszonych na kamień. Wykonywane są one z brązu lub modnej dziś stali nierdzewnej. Również takie litery mają szeroki wybór czcionek i wielkości. Do tablicy nagrobkowej mocowane są one za pomocą kotew, umieszczanych we wcześniej wywierconych otworach, lub klejone bezpośrednio do granitu. Litery te sprawiają, że nagrobek wygląda elegancko i ekskluzywnie.

Ważnym aspektem, który należy rozważyć przy wybieraniu rodzaju liter i ich wykończeniu jest kolor granitu oraz całkowity obraz nagrobka. Do ciemnego rodzaju kamienia najlepiej nada się kontrastujący jasny lub złoty napis. Czcionka również powinna być przemyślana. Warto, aby była ona czytelna i pasowała do charakteru całokształtu pomnika.

Z pewnością mogą Państwo liczyć na naszą pomoc przy wyborze. Więcej informacji nt. liter znajdą Państwo tutaj.