Litery na pomnik – rodzaje

W obecnych czasach, dzięki technice oraz dostępności materiałów mamy do wyboru wiele rodzajów czcionek oraz technik wykonania nekrologu. Odpowiedni dobór czcionki, koloru liter decyduje często o finalnym wyglądzie pomnika. Do wyboru mamy litery piaskowane, kute lub metalowe.

Estetyczne litery nagrobkowe na pomnik

Wybór metody umieszczania liter na pomniku zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji rodziny. Litery kute są klasycznym i trwałym rozwiązaniem, litery obkute łączą tradycję z nowoczesnością, litery metalowe pozwalają na uzyskanie różnorodnych efektów, a litery piaskowane nadają nagrobkowi niepowtarzalnego charakteru.

Rodzaje liter umieszczanych na pomnikach

Litery piaskowane są najczęściej wybieraną formą wykonania napisu na tablicy nagrobkowej. Polega na delikatnym, kilkumilimetrowym wyżłobieniu w kamieniu liter za pomocą piaskarki ciśnieniowej. Na początku wykonywany jest projekt. Na tym etapie możemy planujemy rozmieszczenie liter oraz wybór czcionki. Następnie drukujemy go na specjalnej folii za pomocą plotera, który wycina w folii litery i znaki. Tak przygotowaną folię nanosi się na granitową płytę, usuwa folię w miejscu wyciętych liter i można przystąpić do piaskowania. Tak przygotowane litery najczęściej maluje się farbą w kolorze złotym, srebrnym, czarnym lub białym. Litery można również pozostawić bez malowania lub nanieść na nie płatki prawdziwego złota.

Litery kute to forma odręczna, polegająca na wykuciu wklęsłego kształtu litery odpowiednimi dłutami. Nie jest to prosta operacja, ponieważ poza trudnością wyrzeźbienia kamienia, litery mają precyzyjne standardy i wymiary wgłębień i wykończeń.

Litery obkute – kasetony to forma wykucia tła wokół litery. Sama litera ma charakter wypukły i z reguły występuje w połysku. Ręczne obkucie liter jest pracą o wysokiej wartości. Są one estetyczne, luksusowe i ponadczasowe.

Litery metalowe to litery przymocowane do kamienia. Wykonane są z brązu lub obecnie ze stali nierdzewnej. W naszej ofercie mamy litery w szerokiej gamie czcionek i rozmiarów. Mocowane są do nagrobka za pomocą kotew umieszczonych w wywierconych wcześniej otworach lub przyklejane bezpośrednio do granitu. Litery te sprawiają, że nagrobek jest elegancki i niepowtarzalny.

Ważnym aspektem, który należy rozważyć przy wybieraniu rodzaju liter i ich wykończeniu jest kolor granitu oraz całkowity obraz nagrobka. Do ciemnego rodzaju kamienia najlepiej nada się kontrastujący jasny lub złoty napis. Czcionka również powinna być przemyślana. Warto, aby była ona czytelna i pasowała do charakteru całokształtu pomnika.

Jak dopasować litery nagrobkowe?

Podczas wybierania nagrobka trzeba podjąć co najmniej kilka decyzji dotyczących jego kształtu, rodzaju materiału oraz koloru. Gdy określimy już swoje preferencje, przyszła pora na litery kamieniarskie. Będą one usytuowane na grobie bliskiej osoby, informując m.in. o dacie jej narodzin i śmierci. Za ich pomocą można także wyrazić tekst ostatniego pożegnania, ważne motto lub inne zdanie, które najlepiej opisywało charakter zmarłego. Każda osoba odwiedzająca grób będzie patrzeć na umieszczone tam napisy, dlatego ich wybór nie może być przypadkowy.

Liternictwo w bardzo dużym stopniu wpływa na wygląd nagrobka i nie każdy rodzaj pasuje do danego pomnika. Jeśli wyróżnia się on nowoczesnym wyglądem, napisy na płytach granitowych z kursywą nie będą prezentować się zbyt dobrze. Sprawdzą się one za to w przypadku tradycyjnych nagrobków. Z kolei masywne inicjały będą przytłaczać delikatniejsze tablice o minimalistycznym wyglądzie. Piaskowane litery malujemy farbą (złotą, białą, srebrną lub czarną). Kolor farby dobieramy pod kolor kamienia. Grawer na jasnym granicie wygląda niewyraźnie. 

Litery na pomnik a rodzaj nagrobka

Jeżeli pomnik jest wykonany z ciemnego materiału i zależy nam na tym, aby całość prezentowała się ekskluzywnie, dobrze sprawdzą się pozłacane litery na nagrobki. Wykonuje się je techniką piaskowania, jednak dodatkowo nakłada się farbę złotą. Takie litery są doskonale widoczne na powierzchni i prezentują się naprawdę okazale. Tradycyjnym sposobem, który wciąż cieszy się popularnością, jest kucie liter w kamieniu. To najstarsza metoda wykonywania inskrypcji. W tym celu wykorzystuje się pneumatyczne dłuto, które umożliwia wykonanie głębokich żłobień wyróżniających się trójkątnym przekrojem lub frezarkę, która znajduje się na wyposażeniu naszego zakładu.

Litery nakładane to bardzo eleganckie rozwiązanie. Są one wykonane z metalu lub z tworzywa. Takie elementy są mocowane na bolce wiercone w pomnik lub klej. Bardzo często można spotkać się z nimi na nowoczesnych nagrobkach. Niestety metalowe litery bywają popularnym cmentarnym łupem złodziei. Osoby, które potrzebują pomocy w podjęciu decyzji dotyczącej liter, zawsze mogą zasięgnąć porady fachowców z naszej firmy kamieniarskiej.

Z pewnością mogą Państwo liczyć na naszą pomoc przy wyborze. Zapraszamy do kontaktu.