Renowacja tablic i nekrologów

Tak jak wszystko inne, nekrolog na tablicy nagrobka może się okazać nieodporny na wszelkie czynniki zewnętrzne. Piaskowany i kuty napis, który później zostaje malowany, może zacząć tracić swoją barwę. Z kolei na złoconym mogą się pojawić ubytki i wytarcia. Zastosowana technika malowania liter na pomniku ma realny wpływ na ich trwałość. Warto o tym wiedzieć już na początkowym etapie przygotowywania tego elementu nagrobka.

Malowanie liter na pomniku – techniki

Preparaty do odnowy liter na nagrobku oraz renowacji tablic nagrobkowych muszą wykazywać odporność na działanie różnych czynników atmosferycznych. Są to zazwyczaj wysokiej jakości lakiery i farby, które zachowują swoje właściwości nawet przez kilka lat. Preparat należy dostosować do techniki, którą wykonano malowanie na pomniku. W przypadku napisów grawerowanych, kutych lub piaskowanych samodzielna odnowa liter na nagrobku nie będzie trudnym zadaniem.

Jak wygląda renowacja liter na pomniku?

Z biegiem czasu litery na nagrobku stają się mniej wyraźne, bardziej matowe i brudniejsze. Niestety nie da się tego uniknąć, dlatego od czasu do czasu wskazana jest odnowa liter na nagrobku, dzięki której pomnik będzie wyglądać na bardziej zadbany. Proces renowacji napisów trzeba rozpocząć od dokładnego oczyszczenia liter z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni, którą będziemy malować. W zależności od aktualnego stanu liter dobiera się odpowiednie środki do renowacji.

Dlaczego warto zlecić renowację tablic nagrobkowych firmie kamieniarskiej?

Chociaż w niektórych przypadkach samodzielna odnowa napisów na pomnikach jest nie trudnym zadaniem, warto się zgłosić w tej sprawie do specjalistów, czyli firmy kamieniarskiej. Korzystając z jej usług, można liczyć na dużo lepszy efekt renowacji. Ponadto w ten sposób można zyskać możliwość zasięgnięcia opinii dotyczącej innych elementów nagrobka, które być może też będą wymagać odnowienia.

Odnowa liter na nagrobku – usługa i cena

Gdy napisy na nagrobku matowieją, robią się niewyraźne i brudne, cały pomnik zaczyna sprawiać wrażenie zaniedbanego i nieestetycznego – nawet jeśli wszystkie inne elementy są utrzymane w czystości. W takiej sytuacji nasz zakład wykonuje, na prośbę osoby zainteresowanej, renowację nekrologu na tablicy kamiennej. Daną tablicę demontujemy oraz zabieramy do naszego warsztatu, gdzie następnie usuwamy starą, nietrwałą już warstwę wykończenia wypisu i wykonujemy nową. Taka usługa nie wiąże się z dużym wydatkiem. Renowacja tablic nagrobkowych kosztuje kilkadziesiąt złotych, a jej efekty są od razu zauważalne i utrzymują się przez długi czas.