Impregnacja pomnika z granitu
Nawet najtwardsze materiały z czasem mogą zacząć tracić swoje właściwości i ulegać nieuchronnemu wpływowi czasu. Można jednak skutecznie przedłużyć ich żywotność poprzez impregnację powierzchni za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego środków.
Impregnacja granitu – co to jest?
Proces impregnacji polega na nakładaniu specjalnych substancji na powierzchnię materiałów w celu zabezpieczenia ich przed uszkodzeniami, zabrudzeniami, korozją i innym szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Środki do tego stosowane, zwane impregnatami, w znacznym stopniu ograniczają chłonność powierzchni, na którą zostały nałożone oraz zapobiegają przyklejaniu się do niej brudu i kurzu. Dzieje się tak dlatego, że w składzie impregnatów zawarte są substancje hydrofobowe, czyli odpychające wilgoć – a co za tym idzie – uniemożliwiające jej wsiąkanie w powierzchnię kamienia.
Impregnat do granitu – czy to konieczne?
Granit jest bardzo twardym i odpornym materiałem. Z tego względu często zaniechane zostają czynności, które pozwolą utrzymać go w doskonałej kondycji przez dłuższy czas. Panuje przekonanie, że przecież to granit, który niekiedy jest określany wręcz niezniszczalnym. Tymczasem okazuje się, że zabrudzenia na pomnikach wykonanych z granitu mogą być bardzo trudne do usunięcia i wyglądać nieestetycznie przez wiele lat (bo przecież płyty granitowe stosuje się z myślą o długotrwałym użytku). Impregnacja pomnika z granitu pomoże zapobiec powstawaniu plam, osadzaniu się wilgoci, kurzu i wszelkiego brudu, dlatego warto to zrobić.
Impregnacja piaskowca
O ile w przypadku granitu impregnacja nie jest warunkiem koniecznym, to w przypadku piaskowca sytuacja wygląda zgoła inaczej. Materiał ten jest o wiele bardziej podatny na niszczące działanie wilgoci i czynników atmosferycznych, przez co jego impregnacja jest bardzo ważna. Piaskowiec również bardzo łatwo ulega zabrudzeniom, jednak odpowiednia impregnacja powierzchni piaskowca wydatnie wydłuży okres jego eksploatacji.